Колко трудно е да не казваш „Не“
септември 15, 2009 at 12:58 pm 3 коментара
„Морфин“ имаха една песен…“Най-тъжната песен“. „My biggest fear is if I let you go You’ll come and get me in my sleep“. В общи линии при мен песента се случва. Водя си съвсем стандартен, насочен право към бъдещето /не че е възможна някаква друга посока/ живот през деня, а през нощта миналото ме връхлита. При това по доста необичаен начин. Неща и хора, които съм загърбила продължават да навлизат в живота ми и да го продължават по такъв начин, все едно изминалите няколко години ги няма. Объркващо е. Причинява ми болка. Ако имах власт над сънищата си, щях да ги помоля най-учтиво да напуснат живота ми. Объркващо е, защото след събуждане /най-вече заради ревът на моя син/ има няколко минути на осъзнаване, че този живот, който до преди секунда съм водила не съществува. Още по-странното е, че при заспиване подобно объркване няма. Аз просто си водя другия живот. Обърках ли ви? А сега да видите аз пък колко съм объркана. Нещо като историята за човекът, който сънувал, че е пеперуда и произлизащия от това въпрос дали пък всъщност пеперудата не сънува, че е човек. Та в един момент човек започва да се чуди кой от двата живота, които води е истинския всъщност? И кой сън?
Толкова за сънищата. Имах нужда да го напиша някъде това мое объркване. 🙂 Сега за далеч по-тривиалните неща. Моят малък мъж расте и хубавее. Заедно с порасването на преден план излизат разни вълнуващи въпроси от рода на „Дали е време да му купя гърне?“ и „Как да го накарам да престане да се опитва да бръкне в контакта и да ми яде зарядното?“. Според различни проучвания, с които по някакъв начин се съгласих на едно дете не е никак хубаво и правилно да му се казва „НЕ!“ Изобщо не е хубаво да се използват негативни думи и изречения. Според теорията казвайки на детето „Не ходи при кучето“, то всъщност ще направи точно обратното и ще отиде при кучето. Защо ли? Защото ти не му казваш какво да направи и съответно следва единствената команда, която е получил от теб, игнорирайки напълно Отрицанието в изречението. Т.е. правилно е да не му казваш да Не ходи при кучето, а да му кажеш Отиди еди-къде-си. Не „Не пипай това“, а „Пипай онова“. Оказва се обаче, че колкото и лесна да изглежда тази задачка, всъщност е ужасно трудна. Значи влизаш в стаята, намираш саксията обърната, пръстта от нея яко разпиляна по новия ти мокет и детето ти яко нахилено с пръст около устата. На теб ти се изправят косите и единственото, което ти идва да направиш е да изкрещиш: НЕееее! Еми не трябва. Е, трудно е, по дяволите! Така като се замисля може би за това се е побъркал целия свят. Ето…на самия Бог му е било трудно да ни кажем какво да правим и ни е завещал цял куп Не-та. Не прави това. Не прави онова…
И за край /преди да се е събудило моето русокосо, синеоко чудовище/ да се похваля с две придобивки, от които съм много ухилена. Едната е дългоочакваната книжка на Пратчет – „Пощоряване“. Хип хип УРРРААА!. Дет се вика – доживях! Другата е „Ваканциите на малкия Никола“.
Ако не сте чували за Рене Госини и неговите истории за „Малкият Никола„, то да знаете, че много сте изгубили, защото те са „Адски щури!“, както би казал самия Никола. Книжката е особено подходяща за промотиране през днешния първи учебен ден, защото и нейният главен герой е ученик. Историите са разказани от негово име и всичко е пречупено през неговия поглед, при това по такъв начин, че просто оставаш с впечатлението, че авторът е най-много на 10 години. 🙂 Да кажа, че историите са забавни ще е просто слаба дума. Историите са адски забавни! А на мен ми помагат и да се подготвя за това, което предстои да се вихри в живота и главата на моя наследник. 🙂 Ехххх…къде са ми детските книжки? Дерзайте!
Entry filed under: Книги, С чаша горещо кафе.
3 коментара Add your own
Вашият коментар
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed
1.
Digital Rebel | септември 28, 2009 в 7:49 am
явно съм възпитан с частицата НЕ, тъйкато жена ми я използва от време на време, от рода на НЕдей да правиш така или онака, в резултат на което аз просто я оставям да се изкаже и продължавам да си правя моите неща, без да давам гаранции, че няма да правя така повече. Хмм, тъщата вика, че рано или късно ние мъжете изграждаме имунитет към командите на жените, а да обещая да не правя дадено нещо – е само когато съм напълно сигурен, че наистина ще спазя обещанието си. Това също го казвам рядко! Мъжка му работа – демек пораснало дете, а ти Неви да му мислиш и двама мъже! ;)!
2.
chinuk | септември 28, 2009 в 11:11 am
Мисля му аз. 🙂 От големия даже установявам, че е важно да даваш положителни инструкции от рода на „Направи това и онова“, отколкото да казваш нещо да не се прави. 🙂 Лошото е, че понякога се налага да извикаш съответните инструкции, за да бъдат чути. Да видим какво ще стане, когато и малкия започне да се прави, че не ме разбира. 🙂 Засега наистина не ме разбира.
3.
UZUMAKI | октомври 27, 2009 в 9:09 am
Положителните инструкции май наистина са по-практични от забраните.